post

روش‌های مقرون به صرفه‌ی سرگرم کردن خانواده

هر خانواده‌ای نیاز دارد ساعت‌هایی را خارج از منزل به تفریح بپردازد. زمان و هزینه دو عامل مهم و تأثیرگذار در تفریح‌های خانوادگی هستند که می‌توانند موجب شوند اعضای خانواده با خیال آسوده‌تر از اوقات فراغت خود بیشتر لذت‌ببرند. استفاده‌ی بهینه از زمان و انتخاب تفریح‌های کم‌هزینه راه‌حل‌های این موضوع هستند. در ادامه با استفاده از تجربه‌های خانواده‌های شاد و موفق، روش‌هایی گفته‌می‌شود که به شما کمک می‌کند بدون نیاز به سرقت از بانک، کاری کنید به خانواده‌تان خوش‌بگذرد.

دورهمی‌های شبانه

همیشه برای خوش‌گذراندن نیاز نیست از خانه بیرون‌رفت. گاهی می‌توان در خانه ماند و با بازی‌های گروهی سرگرم‌شد. می‌توانید در اینترنت جست‌وجو‌کنید و بازی‌های مناسب خود و خانواده‌تان را پیداکنید و یادبگیرید. همچنین، بازی‌های چندنفرۀ ویدئویی یک راه‌حل خوب است که بچه‌ها هم از آن بسیار استقبال‌می‌کنند. در خانه بمانید و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی‌کنید و در عین‌حال، از اوقات فراغت خود در کنار خانواده لذت‌ببرید.

پارک‌های ملی و جنگلی

اگر در نزدیکی‌تان پارک ملی یا پارک جنگلی وجوددارد، دست خانواده را بگیرید و برای گذراندن یک روز خوب به آنجا بروید. در ایران بیشتر پارک‌ها بلیت ورودی ندارند و می‌توانید به‌رایگان در آن‌ها گردش‌کنید.

رویدادهای ورزشی غیرحرفه‌ای

ممکن است همه نتوانند بلیت اماکن گردشی و مسابقه‌های مهم ورزشی را بخرند، یا حوصلۀ شلوغی و صف طولانی آن را نداشته باشند. می‌توانید مسابقات ورزشی غیرحرفه‌ای یا آن‌هایی را که کمتر شناخته‌شده‌اند، انتخاب کنید. شما می‌توانید مسابقات ورزشی شهر یا استان خود را نیز دنبال کنید و آن‌ها را از نزدیک، همراه خانواده تماشا کنید.

موزه و موزه‌ی حیات وحش

موزه‌ها انتخاب بسیار مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت به‌صورت خانوادگی هستند. جنبۀ آموزشی و فرهنگی دارند و شما و فرزندانتان را با موضوعات مختلفی مثل تاریخ، جغرافیا، حیات وحش، هنرها و صنعت‌ها و… آشنا می‌کنند. در ایران، موزه‌ها روزهایی از سال رایگان هستند و شما یک امکان بسیار خوب و کم‌هزینه برای گذراندن زمان خود کنار خانواده دارید. همچنین، اگر در شهرتان موزه حیات وحش هست، قیمت‌های آن را بررسی کنید. در بعضی روزهای سال رایگان است یا تخفیف دارد.

سفرهای کوتاه

برای عوض‌شدن حال‌وهوایتان می‌توانید هرازگاهی، به یکی از شهرهای مجاور سفرکنید و از طبیعت، آثار تاریخی یا مکان‌های تفریحی‌اش استفاده‌کنید. اگر شب را در چادر بگذرانید، هزینۀ زیادی برایتان نخواهدداشت و در عوض، لحظه‌های لذت‌بخشی را کنار خانواده می‌گذرانید.

سینما

اگر آخر هفته بخواهید همراه خانواده به سینما بروید و از بوفه‌ی سینما نیز خرید کنید، ممکن است هزینۀ زیادی برایتان داشته باشد؛ اما اگر در روزهایی که بلیت سینماها نیم‌بها یا رایگان است، وقتتان را برای سینمارفتن خالی‌کنید و پیش از رفتن به سینما چیزی میل‌کنید، تا مجبور به خرید از بوفه نشوید، ‌هزینه‌هایتان بسیار کم‌می‌شود. البته خوراکی‌های ارزان‌قیمت مثل ذرت بوداده را حذف‌نکنید. همچنین، اگر در خانه دستگاه پخش فیلم دارید، می‌توانید لوح فشرده‌ی فیلم موردعلاقه‌تان را بخرید و خانه‌تان را به سینما تبدیل‌کنید.

تئاترهای نوپا و دانشجویی

ذهنیت عموم مردم از تئاتر، نمایشی پرهزینه است که فقط قشر مرفه می‌توانند آن را تماشاکنند؛ اما اگر سایت‌های فروش بلیت تئاتر را دنبال‌کنید، نمایش‌هایی با بلیت‌های ارزان‌قیمت پیدامی‌کنید. این نمایش‌ها به‌علت هنرمندان جوانش کمتر مورد توجه و استقبال قرارمی‌گیرند. با خرید بلیت این نمایش‌ها، هم یک برنامه‌ی جدید را با خانواده تجربه می‌کنید و هم از هنرمندان جوان حمایت می‌کنید و درعین‌حال، در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود.

سایت‌های تخفیف گروهی

بعضی از سایت‌ها برای خرید گروهی تخفیف‌های خوبی می‌دهند. زمانی را که می‌خواهید به سینما، تئاتر، موزه، باغ وحش، رستوران یا کافه بروید، از پیش تعیین کنید و در این سایت‌ها به‌دنبال تخفیف‌هایش باشید. گاهی می‌توانید تا ۹۰درصد هم تخفیف بگیرید. این سایت‌ها برای بعضی از فروشگاه‌ها نیز تخفیف می‌گذارند و شما می‌توانید لوازم موردنیازتان را هم با تخفیف خوبی پیداکنید و بخرید.

پیک‌نیک

وسایلتان را جمع کنید. غذایتان را بردارید و به یکی از پارک های اطراف بروید، یا اگر اطراف شهرتان طبیعت زیبایی دارد، به دل طبیعت بزنید. اگر می‌خواهید یک روز خاطره‌انگیز برای خود و خانواده‌تان رقم‌بزنید، یک توپ نیز همراه خود ببرید و لباس و کفش ورزشی‌تان را بپوشید و حسابی بازی‌کنید.

فرهنگسراها

بیشتر محله‌ها فرهنگسرا دارند. در فرهنگسراها همیشه برنامه‌های فرهنگی و تفریحی متنوعی با کمترین هزینه یا کاملاً رایگان برگزار می‌شود. فرهنگسراها همچنین، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلفی هم در طول سال به‌پامی‌کنند. فرهنگسراها امکاناتی مانند کتابخانه و فضای بازی دارند و در طول سال کلاس‌های ادبی، ورزشی، هنری و… برگزار می‌کنند. به فرهنگسرای محله‌ی خود بروید و از این برنامه‌ها مطلع شوید و وقتتان را برای شرکت در آن‌ها تنظیم کنید.

ورزش‌های همگانی

در برخی از پارک‌ها هر روز،‌ با شرکت شهروندان ورزش‌های همگانی برگزارمی‌شود. حتی اگر زمان کمی به این کار اختصاص‌دهید، می‌توانید با کمترین هزینه، زندگی‌تان را از یکنواختی و کسل‌کنندگی خارج‌کنید. همچنین،‌ برنامه‌ی پیاده‌روی یا کوهنوردی آخر هفته گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تفریح‌های خانوادگی‌ست. این ورزش‌ها بسیار کم‌هزینه‌اند و به سلامتتان نیز کمک می‌کنند؛ درنتیجه، در بلندمدت هزینه‌های درمانی شما را هم کاهش می‌دهند. به‌علاوه، ورزش موجب نشاط و شادابی اعضای خانواده می‌شود.


شما به کدام‌یک از این برنامه‌ها علاقه دارید؟ خودتان چه پیشنهادی برای سرگرم‌کردن خانواده با هزینۀ کم دارید؟

جزئیات مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *