post

صحبت کردن با فرزند

یکی از بهترین راه ها، برای این که فرزندان ما آرامش و قوت قلب پیدا کنند، صحبت کردن ما به عنوان پدر و مادر با فرزندانمان است.

متاسفانه الان برخی از پدرها و مادرها، زمان زیادی را در بیرون از منزل هستند و زمانی را هم که در منزل هستند، پای تلویزیون و یا تلفن نشسته اند، و زمانی را برای صحبت کردن با فرزندان نمی گذارند.

اما برای صحبت کردن با فرزندان باید به نکاتی دقت کنیم:

۱-بهترین نوع صحبت کردن با فرزندان، صمیمیت به همراه تماس پوستی(نوازش) است. یعنی وقتی داریم با فرزندمان صحبت می کنیم، باید صمیمیت در ظاهر و باطن ما مشخص باشد.

۲-هر چه گفتگو با فرزندان صمیمی تر باشد، فرزندان رغبت بیشتری دارند که با والدین صحبت کنند، و بسیاری از مسائل خصوصیشان را با والدینشان در میان می گذارند. یعنی اگر می خواهید که در آینده فرزندان شما، مشکلاتشان را با شما در میان بگذارند، نه با کسان دیگر، باید گفتگوی صمیمانه در زندگی شما، به یک روال عادی تبدیل شود.

۳-نوازش فرزند توسط پدر و مادر، احساس علاقه و دلبستگی را در فرزند، نسبت به والدینش افزایش می دهد.

۴-وقتی دارید با فرزندتان صحبت می کنید، سعی کنید که به گونه ای صحبت کنید، که فرزند شما متوجه شود که او را درک می کنید. به این معنا که وسط حرفش نپرید، دنبال مقصر نباشید، همیشه نصیحتش نکنید، بلکه کامل حرف هایش را بشنوید، و حتی گاهی حرف های او را تایید کنید.

حتی اگر با کلیت حرف هایش مخالف هستید، برخی از جزییات حرف را که موافق هستید، تایید کنید و بعد برای مخالفت، با لحن بسیار دوستانه نظر خود را بیان کنید. مطمئن باشید که اگر قرار است حرف شما اثر گذار باشد، این گونه اثرگذاری آن چند برابر می شود.

جزئیات مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *