post

تپه آکروپل شوش

شوش یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است. حفاریهای باستان شناسی نشان می‌دهد که این منطقه در ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده. آنها از زندگی خود آثاری بر جای گذاشته ‌اند که اکنون به صورت تپه ‌های گوناگون باستانی کشف شده‌ است. در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد در این مکان مردم در قلعه زندگی می‌کردند و از ۴۰۰۰ سال پیش زندگی در شوش به صورت شهری در آمده‌ است.

تپه باستانی اکروپل شوش که قدمت آن به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد، در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اکروپل واژه یونانی است که به بلندترین منطقه شهر گفته می ‌شود. مجسمه معروف ملکه نامیراستون، لوح قانون نامه حمورابی و لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی ونقش بزکوهی، از مهم ترین آثار به دست آمده از تپه آکروپل است. در زمان قاجار روی تپه باستانی اکروپل، قلعه شوش توسط هیات باستان‌ شناسی فرانسوی در سال ۱۸۹۷ میلادی ساخته شده است.

تپه جوی در شمال تپه جعفر آباد، تپه بند بال، بوهلان و تپه معروف آكروپل شوش از تپه های معروف پیش از تاریخ شوش هستند كه آثار متعددی در آنها یافت شده و به دوره سوزیانا تعلق دارند. در این منطقه تپه های باستانی بسیاری دیده میشود و آنهایی كه نام برده شدند معروف ترین آنها هستند. در این تپه ها شاهد روستاهای باستانی هستیم. شوش بخشی از كشور ایران است كه اولین آثارشهر نشینی و تجارت در آن ظهور كرده است و انسان در نه هزار سال قبل از میلاد در این منطقه كشاورزی میكرده است. در این منطقه پیشرفت خانه سازی و تشكیل خانواده همزمان با بین النهرین صورت گرفته است.

در این تپه حدود ۲۷ لایه یا طبقه باستان ‌شناسی دیده شده است که نشان می‌ دهد این تپه ۲۷ بار دستخوش دگرگونی شده و از طبقات تاریخی اسلامی، ساسانی، اشکانی، سلوکی، هخامنشی، و عیلامی و قبل از آن تشکیل یافته است.

تپه اکروپل بیش از ۱۲۰ سال است که وزن قلعه شوش را تحمل می ‌کند و در بالاترین نقطه اراضی شهرستان شوش قرار دارد. در این تپه آثار سکونت از زمان‌ های گذشته به خصوص عیلامیان و قبل از آن دیده می‌ شود.

مجسمه معروف ملکه نامیراستون، لوح قانون نامه حمورابی و لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی ونقش بزکوهی، از مهم ترین آثار به دست آمده از تپه آکروپل است.

هم اکنون شهرداری شوش در دامنه تپه آکروپل برای ایجاد بلوار، بخش هایی از عرصه باستانی کهن ترین پایتخت ایران را تخریب و تسطیح کرده است که در نتیجه بسیاری از آثار باستانی که در این تپه مدفون هستند در اثر فعالیتهای راهسازی تخریب و در سطح زمین پراکنده شده اند.

 

جزئیات مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *