post

آشنایی با HTML

در ابتدا خیر مقدم عرض می کنم خدمت تمامی عزیزانی که ما رو در طول دوره آموزشی HTML همراهی می کنند؛ خوشحالم از اینکه بالاخره عزمتون رو جزم کردید و قدم در راهی گذاشتید که بهش علاقه دارید.

در طول این آموزش سعی می کنم تا مطالبی رو که دونستنش واقعا به شما کمک می کنه رو بصورت ساده و قابل فهم بیان کنم و تا حد ممکن از بیان تاریخچه ها و مباحث تئوری که هیچ استفاده ای براتون نداره خودداری می کنم تا در سریعترین زمان ممکن به هدفتون که یادگیری HTML هست، دست پیدا کنید. پس بیش از این معطلتون نمی کنم و میریم سراغ شروع آموزش… پس در ادامه با ما همراه باشید.

HTML چیست

HTML یک زبان نشانه گذاری هست که با کدها و دستوراتی که در اختیارمون قرار میده به ما در طراحی صفحات وب کمک می کنه.

 

یک قانون کلی

هر آغازی پایانی داره

این قانون رو همیشه به خاطر بسپارید؛ چرا که نه تنها در HTML بلکه در اکثر زبان های برنامه نویسی (چرا راه دور بریم حتی برای تک تک اجزای عالم هستی) صدق می کنه.

فرض کنید قصد دارید صبحانه بخورید؛  در شیشه مربا رو باز می کنید و مقداری مربا داخل ظرف مربا خوری می ریزید و در شیشه رو می بندید. در ظرف کره و پنیر و … رو باز می کنید و بعد از اینکه از محتویاتش استفاده کردید، در ظرف رو می بندید.

طراحی وب مثل همون صبحانه خوردنه، یه سری کدها (مربا، کره، پنیر)  رو کنار هم می چینید تا میز صبحانه کامل داشته باشید. حالا یه وقتی هست حوصله دارید خودتون کدها رو بنویسید (مربا و پنیر و کره رو خودتون داخل ظرف جداگانه بریزید) یا اینکه از کدهای آماده (مربا و کره و پنیر رو با همون ظرف خودشون) استفاده می کنید، اما چیزی که خیلی مهمه اینه که “هرآغازی پایانی داره” (در ظرف رو خلاصه باید باز کرد و در انتها بست چه توی ظرف دیگه باشه و چه توی ظرف خودش).

 

آشنایی با تگ ها در HTML

تگ ها در HTML بصورت <نام تگ> و <نام تگ/> نوشته میشن؛ <نام تگ> به معنی شروع یک جزء(باز کردن در شیشه مربا) و <نام تگ/> به معنای پایان یک جزء (بستن در شیشه مربا) هست.

ساختار کلی HTML

ساختار کلی HTML از سه تگ <html> و <head> و <body> بصورت زیر تشکیل شده :

 

<html>

<head>

</head>

<body>

</body>

</html>

همونطور که می بینید در ابتدا تگ <html> رو باز (سفره رو پهن) کردیم، بعدش تگ های <head> و <body>  رو درونش قرار دادیم و در انتها هم تگ </html> رو بستیم (سفره رو جمع کردیم).

 

آشنایی با تگ  <head> و تگ <body>

از حالا به بعد یادتون باشه که زبان انگلیسی پایه اکثر کدنویسی ها و برنامه نویسی هاست، پس اگه حتی ذره ای با این زبان آشنایی داشته باشید بیش از ۵۰ درصد مسیر یادگیری رو طی کردید. معنای لغوی این دو تگ که کاملا مشخصه اولی به معنای سر و دومی به معنای جسم و بدنه.

head مربوط به تنظیمات پشت پرده (فکری-تحلیلی) و body مربوط به اون بخش ظاهری و نما صفحات وب هست (زیاد خودتون رو درگیر این مفاهیم نکنید ، یه مدت که بگذره منظورمو متوجه میشید).

 

آنچه در بخش بعد خواهیم دید…

فکر کنم برای اولین بخش از آموزش همین مقدار کافی باشه، پس زیاد سرتون رو درد نمیارم و همینجا آموزش رو خاتمه میدم. در بخش بعدی سعی می کنم تا برخی از مهمترین تگ های HTML و کاربردشون رو براتون شرح بدم پس با من و مدرسه کوچک تیتکا همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *